متصل شدن ۵۱ درصد از جمعیت کره زمین به اینترنت تا پایان سال ۲۰۱۸

0 653

برآوردهای به عمل آمده از طرف اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) حاکی از آن که قبل از آغاز سال ۲۰۱۹ ۳/۹ میلیارد نفر که در حدود ۵۱ درصد از جمعیت جهان را در برمی گیرد، از شبکه جهانی اینترنت استفاده می کنند. هولین ژائو دبیر کل (ITU) در بیانه ای این خبر را اعلام کرده است که این آمار نشان دهنده آن است که در راستای توسعه جامعه اطلاعاتی جهانی گام های مهمی برداشته شده است.

بیشترین درصد رشد اتصال به اینترنت، مربوط به دسترسی افراد به اینترنت همراه به ویژه در کشورهای منطقه آسیا، اقیانوسیه و آفریقاست. بر اساس گزارش (ITU) در حال حاضر تعداد کل مشترکین تلفن همراه بیشتر از کل جمعیت جهان است. همچنین آمار حاکی از آن است که در حال حاضر ۹۶ درصد جمعیت جهات به شبکه سلولار دسترسی دارند و برای ۹۰ درصد از جمعیت جهان دسترسی به اینترنت پرسرعت فراهم شده است.

افزایش کاربران اینترنت در سال ۲۰۱۷

آمار سال ۲۰۱۷ اتحادیه بین المللی مخابرات نشان می‌داد که آمار استفاده‌کنندگان از این شبکه جهانی در سال ۲۰۱۷ میلادی در حدود ۴۸ درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهد. با توجه به نتایج جدید به دست آمده، میزان استفاده از اینترنت در سراسر جهان روز به روز در حال افزایش است. آمارها حاکی از آن است که آمار کاربران فضای مجازی در کشورهای توسعه یافته رو به افزایش بوده است. در سال ۲۰۰۵ میلادی نیز در کشورهای توسعه یافته، آمار کاربران اینترنت از حدود ۵۱/۳ درصد به ۸۰/۹ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. در همین بازه‌ی زمانی، آمار کاربران اینترنت در کشورهای در حال توسعه‌ نیز از ۷/۷ درصد به ۴۵/۳ درصد افزایش یافته است. 

اهمیت دسترسی به اینترنت

دیدگاه های بسیار متفاوتی در رابطه با مثبت یا منفی بودن افزایش تعداد کاربران این شبکه جهانی مطرح شده است. سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام کرد که دسترسی به اینترنت جزو حقوق بشر محسوب می شود. دسترسی به اینترنت تنها به منظور به اشتراک گذاشتن خاطرات و حیوانات نیست، بلکه دسترسی به آن جنبه های مهم سیاسی و اجتماعی همچون بهار عربی را پی خواهد داشت. این درحالی است که برخی از افراد معتقدند که ویدئوهایی که از طریق TikTok به اشتراک گذاشته می شوند جنبه های منفی زیادی به همراه دارند. با توجه به تمامی نظرات موجود در رابطه با جنبه های مثبت و منفی افزایش تعداد کاربران بایستی افزود که تعداد کاربران هر ساله با رشد چشم گیری همراه است و این روند متوقف نخواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.